ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

۹؛ شمار روزنامه‌نگاران زندانی و رسانه‌های تحت توقیف در ایران

امروز دوشنبه ۱۸تیر۱۴۰۳ (۸جولای۲۰۲۴)، دست‌کم هشت روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای به نام‌های نسرین حسنی، پریسا صالحی، ویدا ربانی، شیرین سعیدی، صبا آذرپیک، کامیار فکور، روح‌الله نخعی و یاشار سلطانی در زندان‌های ایران محبوس هستند. استودیوی رسانه تصویری فردای اقتصاد نیز در دومین هفته از توقیف، کماکان پلمب است.

نسرین حسنی، روز ۱۵بهمن۱۴۰۲ (۴ژانویه۲۰۲۴)، پس از مراجعه به شعبه دو دادسرای اجرای احکام بجنورد، برای اجرای حکم بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. این روزنامه‌نگار ساکن بجنورد و مدیرمسئول هفته‌نامه سیاحت شرق، در حال تحمل یک سال و هفت ماه حبس صادرشده علیه اوست.

پریسا صالحی، روزنامه‌نگار ساکن کرج و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته اقتصاد در دانشگاه تهران است. او روز ۹اردیبهشت۱۴۰۳ (۲۸آوریل۲۰۲۴)، برای اجرای حکم پنج ماه حبس به زندان کچوئی کرج منتقل شد.

شیرین سعیدی، ۲دی۱۴۰۲ (۲۳دسامبر۲۰۲۳)، پس از احضار به دادسرا بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این روزنامه‌نگار اقتصادی در دادگاه بدوی به پنج سال زندان محکوم شده است.

ویدا ربانی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ساکن تهران، روز ۲آبان۱۴۰۱ (۲۴اکتبر۲۰۲۲) و همزمان با اعتراضات زن، زندگی، آزادی بازداشت شد. این روزنامه‌نگار در حال سپری کردن دوران سه سال حبس صادرشده علیه اوست. 

صبا آذرپیک، فعال رسانه‌ای ساکن تهران، روز یکشنبه ۲۰خرداد۱۴۰۳ (۹ژوئن۲۰۲۴) توسط ضابطین قضایی بازداشت و برای تحمل دو سال حبس صادرشده علیه او به زندان منتقل شد. بر پایه آخرین خبر منتشرشده از سوی عطا حافظی، همسر صبا آذرپیک، این فعال رسانه‌ای در حال سپری کردن دوران محکومیت خود است.

روح‌الله نخعی، روزنامه‌نگار ساکن تهران، روز یک اسفند۱۴۰۲ (۲۰فوریه۲۰۲۴)، پس از مراجعه به دادسرای اجرای احکام اوین، برای اجرای حکم دو سال حبس بازداشت و به این زندان منتقل شد.

کامیار فکور، روزنامه‌نگار حوزه کارگری، ۹اردیبیهشت۱۴۰۲ (۲۹آوریل۲۰۲۳)، در آستانه روز جهانی کارگر بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او در حال تحمل دو سال و هشت ماه حبس صادرشده علیه او در زندان اوین است.

یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری اسکان‌نیوز است. او روز یکشنبه ۲۰خرداد۱۴۰۳ (۹ژوئن۲۰۲۴) بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. سلطانی در حال سپری کردن یک سال و دو ماه حبس صادرشده علیه اوست.

فردای اقتصاد، رسانه‌ای تصویری است که دفتر مرکزی آن در تهران واقع است. نیروهای پلیس امنیت اقتصادی تهران روز ۷تیر۱۴۰۳ (۲۷ژوئن۲۰۲۴)، با مراجعه به دفتر فردای اقتصاد، استودیوی این رسانه را پلمب کردند. این رسانه تا دور روز پس از این رویداد با انتشار ویدئوها و تحلیل‌های اقتصادی که پیش‌تر تهیه کرده بود، به فعالیت‌اش ادامه داد. با این وجود پلمب شدن استودیوی این رسانه تصویری به‌مرور فعالیت فردای اقتصاد را مختل کرد. بیش از یک هفته است که وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی این رسانه به‌روزرسانی نمی‌شود.