پویان خوشحال، روزنامه‌نگار، به زندان و جزای نقدی محکوم شد

دادگاه کیفری دو شهرستان لاهیجان، با صدور حکمی غیابی، پویان خوشحال، روزنامه‌نگار، را به ۹۱ روز زندان و هشت میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرد.

بر پایه دادنامه صادرشده از سوی شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری دو لاهیجان، پرونده تشکیل‌شده علیه پویان خوشحال بر اساس گزارش اطلاعات سپاه این شهرستان، علیه این روزنامه‌نگار تشکیل شده است.

سپاه، پویان خوشحال را به «نشر اکاذیب از طریق تحریک و دعوت افراد به ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز» موضوع ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی، «تبلیغ علیه نظام» موضوع ماده ۵۰۰ و «اغوا یا تحریک مردم به جنگ و کشتار یکدیگر به قصد برهم زدن امنیت ملی» موضوع ماده ۵۱۲ از این قانون، متهم کرده است.

دادگاه نهایتا با اشاره محتوای منتشرشده توسط این روزنامه‌نگار در صفحات او در شبکه‌های اجتماعی، پویان خوشحال را به اتهام نشر اکاذیب به ۹۱ روز زندان و هشت میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرده است. این حکم در ۱۴بهمن۱۴۰۲ صادرشده و به‌دلیل سکونت پویان خوشحال در خارج از ایران مورد اعتراض و پیگیری این روزنامه‌نگار قرار نگرفته است.

پویان خوشحال، آبان۱۳۹۷ و در پی استفاده از کلمه «درگذشت» برای جان‌باختن پیشوای سوم شیعیان، در گزارشش، بازداشت شد. او پس از مدتی ایران ترک کرد. با این وجود به‌رغم سکونت این روزنامه‌نگار خارج از ایران، او مورد پیگرد قضایی قرار گرفته است. طی سال‌های گذشته، ده‌ها روزنامه‌نگار شاغل در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، به همین شیوه مورد پیگرد قضایی قرار گرفته و در مواردی خانواده‌های آنها مورد آزارواذیت هدفمند نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی واقع شده‌اند.