ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

پس از قطع آگهی‌های دولتی، دو روزنامه‌ در زنجان در آستانه تعطیلی قرار گرفتند

در پی قطع شدن آگهی‌های دولتی «صدای زنجان» و «زنگان امروز» توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این دو روزنامه چاپ زنجان به دلیل مشکلات مالی در آستانه تعطیلی اجباری قرار گرفتند.

به گفته یک منبع مطلع به دفاع از جریان آزاد اطلاعات (DeFFi)، روزنامه‌های صدای زنجان و زنگان امروز که هر دو روزنامه‌های چاپ زنجان هستند و اخبار و رویدادهای این استان را پوشش می‌دهند، طی دو ماه گذشته و پس از قطع آگهی‌های دولتی این روزنامه‌ها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به دلیل مشکلات مالی در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند.

منبعی که با دِفای گفت‌وگو کرده است، علت قطع شدن آگهی‌های دولتی که مهمترین منبع درآمدی صدای زنجان و زنگان امروز است را «بهانه‌تراشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره عدم رتبه‌بندی این دو روزنامه به دلیل تکمیل نشدن فرم ارزیابی» معرفی کرد. او گفت: «در شرایطی آگهی‌های صدای زنجان و زنگان امروز قطع شده که این دو روزنامه به‌صورت مستمر منتشر شده‌اند و اساسا مشکل به وجود آمده هم ناشی از خطای مسئول ارزیابی و رتبه‌بندی بوده در حالی که به جای برخورد با کارمند خاطی روزنامه‌ها را تنبیه کرده‌اند.»

صدای زنجان و زنگان امروز، دو روزنامه از مجموع سه روزنامه چاپ زنجان هستند. آگهی‌های دولتی از سال گذشته خورشیدی از طریق سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بین روزنامه‌ها و رسانه‌ها توزیع می‌شود و نهادها و شرکت‌های دولتی مشابه پیش از آن امکان ارائه مستقل و مستقیم آگهی به روزنامه‌ها را ندارند.

آگهی‌های دولتی از مهمترین منابع تامین هزینه‌های روزنامه‌ها -به‌ويژه روزنامه‌های استانی و منطقه‌ای- هستند. در نبود این منبع درآمدی این رسانه‌ها عملا امکان ادامه حیات ندارند آن‌هم در شرایطی که رسانه‌ها در ایران به دلیل عدم حمایت از سوی دولت و همزمان برخوردهای گسترده قضایی و امنیتی با آنها، بیش از پیش در حال تضعیف هستند.