ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

پایگاه خبری رکنا در پرونده «داروهای خاص» تبرئه شد

دادگاه مطبوعات، مهدی ابراهیمی، مدیر مسئول پایگاه خبری رکنا را در پرونده موسوم به «داورهای خاص»، از اتهام‌ نشر اکاذیب تبرئه کرد.

پایگاه خبری رکنا با اعلام این خبر نوشت، پرونده رسیدگی به اتهامات مدیر مسئول این رسانه، در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور اعضای هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی و به ریاست قاضی غلامرضا جواهری و مستشاری قاضی ابراهیم ترابی گل‌سفید برگزار شد. دادگاه در این پرونده مدیر مسئول رکنا را از اتهام «انتشار مطالب خلاف واقع» (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی موضوع ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی) تبرئه کرد.

مهدی ابراهیمی در شرایطی در این پرونده تبرئه شد که پیش‌تر شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران او را مجرم شناخته بود. پس از اعتراض رکنا به حکم صادرشده، پرونده برای رسیدگی به شعبه ۴۹ دیوان عالی کشور ارسال شد و قضات دیوان عالی کشور حکم را نقض و برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض (شعبه اول دادگاه کیفری یک) ارجاع دادند.

این پرونده در پی انتشار گزارشی در پایگاه خبری رکنا با عنوان «قیمت دارو‌های سرطان در ۲۰ روز ۴ برابر شد، داروی ۸۵۰ تومانی ۳ میلیون شد» علیه این رسانه تشکیل شده بود. رکنا در این گزارش به اشتباه قیمت دارو را به جای ریال، تومان نوشته بود.

این پرونده که می‌توانست با اصلاح خبر و انتشار اطلاعیه‌ای در وب‌سایت رکنا درباره اشتباه رخ داده، بسته شود، با اعلام جرم و پیگیری دادستان تهران، حدود یک سال این رسانه را درگیر فرایند دادگاه و پیگرد قضایی قرار داد.