وبسایت دیده‌بان ایران، فیلتر شد

دیده‌بان ایران، وب‌سایتی خبری-تحلیلی که از هشت سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده بود، روز ۱۱ اردیبهشت۱۴۰۳ (۳۰آوریل۲۰۲۴)، فیلتر و از دسترس مخاطبان خارج شد.

سعید سیف، مدیر مسئول دیده‌بان ایران، با انتشار توییتی در صفحه کاربری‌اش در ایکس، نوشت: «دیروز عصر در یک اقدام غیرمنتظره سایت ⁧دیدبان ایران⁩ بدون اطلاع قبلی فیلتر شد.» او در ادامه این توییت اعلام کرد: «‏هنوز هیچ نهادی مسئولیت ⁧فیلترینگ⁩ را به عهده نگرفته است.»

مدیر مسئول دیده‌بان ایران در توییتی دیگر درباره دلیل عدم پذیرش مسئولیت از سوی نهادهای نظارتی و دریافت نکردن حکم قضایی در ارتباط با فیلتر شدن این وب‌سایت نوشت: «پس از اعتراض‌های ۱۴۰۱، تمام خبرگزاری‌ها مستقیم در اختیار ابرآروان قرار گرفتند» و «این قرار دادن سرورها بدون اطلاع رسانه و بر اساس دستور در اختیار ابرآروان» زمینه را برای فیلتر کردن رسانه‌ها «از همان جا» و بدون «دستور قضایی» مهیا کرد.

این توییت ساعتی بعد از صفحه ایکس سعید سیف حذف شد. مدیر مسئول دیده‌بان ایران، این‌بار نوشت: «دیده‌بان ایران از سرویس CDN ابرآروان و سرورهای شاتل استفاده می‌کرده. این موضوع ارتباطی به فیلترینگ نداشته است. عدم ارائه سرویس به خبرگزاری‌ها بر اساس دستور “مقامات”و “مسئولان” به شرکت های ارائه دهنده CDN و شرکت‌های ارائه دهنده سرور اعلام می‌شود و شرکت ها ملزم به اجرا هستند.»

ابرآروان شرکتی در حوزهٔ فناوری ابری است که کار خود را از سال ۱۳۹۴ آغاز کرد. این شرکت خردادماه سال گذشته توسط ایالات متحده آمریکا به دلیل مشارکت در «محدودسازی اینترنت» در ایران تحریم شد. همچنین ابرآروان مدتی توسط اتحادیه اروپا نیز به دلایلی مشابه مورد تحریم قرار گرفت؛ اما فروردین‌ماه امسال این تحریم لغو شد.

سعید سیف، مدیر مسئول دیده‌بان ایران نیز تاکنون دست‌کم دو بار بازداشت به دلیل فعالیت‌های رسانه ای را تجربه کرده است. او دی۱۴۰۱ و فروردین۱۴۰۲ توسط ضابطین قضایی بازداشت شد.