هشت؛ شمار روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای محبوس در ایران

امروز ۱۷ اردیبشهت۱۴۰۳ (۶می۲۰۲۴)، دست‌کم هشت روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران محبوس هستند؛ نسرین حسنی در زندان بجنورد، ویدا ربانی و شیرین سعیدی در زندان اوین، پریسا صالحی در زندان کچوئی کرج، کامیار فکور، روح‌الله نخعی و مهدی افشارنیک در زندان اوین و مصطفی حمدی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج.

نسرین حسنی، روز ۱۵بهمن۱۴۰۲ (۴ژانویه۲۰۲۴)، پس از مراجعه به شعبه دو دادسرای اجرای احکام بجنورد، برای اجرای حکم بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. این روزنامه‌نگار ساکن بجنورد و مدیرمسئول هفته‌نامه سیاحت شرق، در حال تحمل یک سال و هفت ماه حبس صادرشده علیه اوست.

ویدا ربانی، روزنامه‌نگار ساکن تهران، روز ۲آبان۱۴۰۱ (۲۴اکتبر۲۰۲۲) و همزمان با اعتراضات زن، زندگی، آزادی بازداشت شد. او کماکان در زندان اوین در حال سپری کردن سه سال حبس صادرشده علیه این روزنامه‌نگار است.

پریسا صالحی، روزنامه‌نگار ساکن کرج و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته اقتصاد در دانشگاه تهران است. او روز ۹اردیبهشت۱۴۰۳ (۲۸آوریل۲۰۲۴)، برای اجرای حکم پنج ماه حبس به زندان کچوئی کرج منتقل شد.

شیرین سعیدی، ۲دی۱۴۰۲ (۲۳دسامبر۲۰۲۳)، پس از احضار به دادسرا بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این روزنامه‌نگار اقتصادی در دادگاه بدوی به پنج سال زندان محکوم شده است.

روح‌الله نخعی، روزنامه‌نگار ساکن تهران، روز یک اسفند۱۴۰۲ (۲۰فوریه۲۰۲۴)، پس از مراجعه به دادسرای اجرای احکام اوین، برای اجرای حکم دو سال حبس بازداشت و به این زندان منتقل شد.

مهدی افشارنیک، روزنامه‌نگار اقتصادی، روز سه‌شنبه ۱۰بهمن۱۴۰۲ (۳۰۱ژانویه۲۰۲۴)، در خانه‌‌اش در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این روزنامه‌نگار کماکان بلاتکلیف در این زندان محبوس است.

کامیار فکور، روزنامه‌نگار حوزه کارگری، ۹اردیبیهشت۱۴۰۲ (۲۹آوریل۲۰۲۳)، در آستانه روز جهانی کارگر بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او در حال تحمل دو سال و هشت ماه حبس صادرشده علیه او در زندان اوین است.

مصطفی حمدی، فعال رسانه‌ای و مدیر گروه تلگرامی «پرسمان»، روز یکشنبه ۱۹فرودین۱۴۰۳ (۷آوریل۲۰۲۴) در شهر سقز بازداشت شد. او کماکان بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج محبوس است.

«دفاع از جریان آزاد اطلاعات» (DeFFI)، به‌رغم پیگیری از منابع مختلف کماکان موفق به دریافت اطلاعاتی موثق درباره تداوم بازداشت یا آزادی امیر اسماعیلی، فعال رسانه‌ای و مدیر کانال تلگرامی «لگنا» نشده است. ما پس از کسب اطلاع و راستی‌آزمایی آخرین وضعیت آقای اسماعیلی اقدام به اطلاع‌رسانی درباره پرونده این فعال رسانه‌ای خواهیم کرد.

اگر اطلاعاتی درباره آخرین وضعیت امیر اسماعیلی دارید، از طریق شبکه‌های اجتماعی سازمان دفاع از جریان آزاد اطلاعات و یا ایمیل info@deffi.org با ما تماس بگیرید.