ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

هادی کسایی‌زاده و وحید اشتری بازداشت شدند

در ادامه دور جدید برخوردهای قضایی و امنیتی با روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها که پس از آغاز کارزار انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شروع شده است، هادی کسایی‌زاده، مدیر مسئول ماهنامه میدان آزادی و وحید اشتری، فعال رسانه‌ای، بازداشت شدند.

میزان، مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه، شامگاه روز ۳۱خرداد۱۴۰۳ (۲۰ژوئن۲۰۲۴)، با اعلام خبر بازداشت وحید اشتری، دلیل این بازداشت را اجرای حکم زندان صادرشده علیه این فعال رسانه‌ای معرفی کرد. میزان بدون اشاره به عنوان پرونده محکومیت وحید اشتری نوشت، این فعال رسانه‌ای پس از طی فرایند دادرسی پرونده به ۱۴ ماه حبس محکوم شده است.

وحید اشتری، فعال رسانه‌ای اصولگرا، مسئول اسبق بسیج دانشگاه تهران و عضو گروهی موسوم به «عدالتخواه» است. علیه او به دلیل افشای سفر اعضای خانواده محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم، به ترکیه برای خریدن سیسمونی که بعدها این رویداد در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به «سیسمونی گیت» شهرت یافت، پرونده قضایی تشکیل شده بود.

همزمان با بازداشت وحید اشتری، هادی کسایی‌زاده، مدیر مسئول ماهنامه میدان آزادی نیز بازداشت شد. حسن عباسی، مدیر مسئول وب‌سایت اشکان‌نیوز، با اعلام این خبر در صفحه کاربری خود در ایکس نوشت، هادی کسایی‌زاده را «هنگام برگزاری مناظره‌ی کاندیداها از داخل یک کافی‌شاپ دستگیرش کردند.» عباسی در ادامه این توییت نوشت که کسایی‌زاده «روز گذشته از دو نهاد امنیتی به دادسرای نظامی تهران شکایت» کرده بود.

بازداشت وحید اشتری و هادی کسایی‌زاده، آخرین موارد از دور جدید برخوردهای قضایی و امنیتی با روزنامه‌نگاران، فعالان رسانه‌ای و رسانه‌ها است که پس از آغاز کارزار انتخابات ۱۴۰۳ شروع شده است.

در روزهای گذشته دادستانی تهران علیه غلام‌حسین کرباسچی، مدیر مسئول روزنامه هم‌میهن و رسانه‌های حاشیه نیوز و بامدادنو اعلام جرم کرد، هادی کسایی‌زاده، مدیر مسئول ماهنامه میدان آزادی، دو روزنامه‌ سراسری و چهار وب‌سایت خبری «تذکر» گرفتند، یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار و صبا آذرپیک، فعال رسانه‌ای، برای اجرای حکم زندان بازداشت شدند، علی‌اکبر رائفی‌پور، فعال رسانه‌ای و سیاسی به دادستانی تهران احضار شد و وحید اشتری، فعال رسانه‌ای حامی جمهوری اسلامی و صدرا محقق، روزنامه‌نگار، از ارسال پرونده محکومیت‌ خود به شعبه اجرای احکام خبر دادند.

تکمیلی؛

هادی کسایی‌زاده، روز جمعه ۱تیر (۲۱ژوئن)، یک روز پس از بازداشت، آزاد شد.