ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

نسرین حسنی پیش از پایان دوران مرخصی بازداشت شد

نسرین حسنی، روزنامه‌نگار و مدیرمسئول هفته‌نامه سیاحت شرق، روز ۸تیر۱۴۰۳ (۲۸ژوئن۲۰۲۴)، پیش از پایان دوران مرخصی، بازداشت و به زندان بجنورد بازگردانده شد.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا با انتشار این خبر به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده نسرین حسنی نوشت: «خانم حسنی که پیشتر از زندان بجنورد به مرخصی اعزام شده بود و باید فردا خود را با پایان ایام مرخصی به این زندان معرفی می‌کرد به دلایل نامشخصی در منزل شخصی خود در بجنورد بازداشت و راهی زندان این شهر شد.»

نسرین حسنی، روزنامه‌نگار و مدیرمسئول هفته‌نامه سیاحت شرق است. او روز ۴ژانویه۲۰۲۴ (۱۵بهمن۱۴۰۲)، پس از مراجعه به شعبه دو دادسرای اجرای احکام بجنورد، برای اجرای حکم بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. این روزنامه‌نگار روز ۵نوامبر۲۰۲۳ (۱۴آبان۱۴۰۲)، توسط دادگاه کیفری دو بجنورد به اتهام «تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی»، موضوع ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی، به هفت ماه زندان و به اتهام «حضور در معابر و انظار عمومی بدون حجاب شرعی» موضوع ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، به یک میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

روز ۲۳ژانویه۲۰۲۴ (۳بهمن۱۴۰۲) نیز شعبه دو دادگاه تجدیدنظر استان خراسان شمالی همزمان با تداوم حبس نسرین حسنی در زندان بجنورد، حکم یک سال زندان صادرشده در دادگاه بدوی علیه او را تایید کرد. پیش‌تر، شعبه اول دادگاه انقلاب بجنورد به ریاست «حبیب‌الله پیرگزی»، نسرین حسنی را به‌صورت غیابی، به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، موضوع ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی، به یک سال زندان محکوم کرده بود. بر پایه دادنامه صادرشده علیه این روزنامه‌نگار، «انتشار مطالب و تصاویر در فضای مجازی» از مصادیق جرم عنوان شده بود.