ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

علیه فاطمه قلی‌پور، خبرنگار، پرونده قضایی تشکیل شد

فاطمه قلی‌پور، خبرنگار پایگاه خبری رکنا، پس از انتشار خبری مبنی بر حمله اشخاصی با «قمه» به یک هیئت عزاداری در محله قره‌آغاج تبریز، به پلیس فتا احضار شد، مورد بازجویی قرار گرفت و علیه او پرونده قضایی تشکیل شد.

فاطمه قلی‌‌پور، با انتشار تصویری از خبری که او امروز سه‌شنبه ۱۹تیر۱۴۰۳ (۹جولای۲۰۲۴)، در خبرگزاری رکنا منتشر کرده است، در ایکس نوشت: «به خاطر انتشار این خبر به پلیس فتا احضارم کردن». این خبرنگار ساعتی پس از انتشار توییت اول، در توییتی دیگر اعلام کرد که پس از مراجعه به پلیس فتای تبریز، او مورد «بازجویی» قرار گرفته و برای این خبرنگار پرونده قضایی تشکیل شده است.

خبری که فاطمه قلی‌پور به دلیل انتشار آن احضار شد، خبری با تیتر «۲۷ کشته و زخمی در حمله قمه به‌دست‌ها به هیئت عزاداری در خیابان قره‌آغاج تبریز» است. رکنا در جزئیات این خبر نوشته است: «شب گذشته بود که طبق معمول دسته عزاداری در خیابان قره‌آغاج تبریز شروع به عزاداری کرد؛ اما در حین عزاداری، به یک‌باره با حمله گسترده گروهی قمه به‌دست مواجه شد که نتیجه این حمله کشته شدن ۲ نفر و نیز زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر بود که تعدادی زن و کودک که از تماشاگران هیئت بودند در میان زخمی شدگان به چشم می خورند.»

همزمان با خبرگزاری رکنا، شماری از رسانه‌های دیگر تبریز نیز خبری با جزئیات مشابه را منتشر کردند. با این وجود ساعتی پس از انتشار خبر حمله اشخاصی با قمه به یک هیئت عزاداری در محله قره‌آغاج تبریز، فرماندار و دادستان تبریز، این رویداد را درگیری بین «ارازل و اوباش» و بی‌ارتباط به هئیت عزاداری معرفی کردند و کشته شدن شهروندان در این رویداد را تکذیب کردند.