ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

دادگاه مطبوعات؛ محمد مهاجری مجرم شناخته شد

اعضای هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی، محمد مهاجری، عضو شورای سردبیری سایت خبرآنلاین و فعال سیاسی اصولگرا را به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» مجرم شناختند و اکبر کریمی، مدیر مسئول پایگاه خبری-تحلیلی سپیده نیوز  را از اتهامات انتسابی تبرئه کردند.

اکبر نصراللهی، سخنگوی دادگاه مطبوعات، روز ۴تیر۱۴۰۳ (۲۴ژوئن۲۰۲۴) در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایلنا گفت: «جواد مهاجر (محمد مهاجری) با توجه به ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه‌ای و غیر قابل گذشت بودن موضوع شکایت، به نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در بستر فضای مجازی و شبکه ایکس (توییتر) متهم است.»

به گفته اکبر نصراللهی: «اعضای هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی بعد از شنیدن دفاعیات متهم و اظهارات نمایندگان شاکی، آقای جواد مهاجر را با اکثریت آرا مجرم شناخت و مستحق تخفیف ندانست.»

این پرونده در پی انتشار دو توییت جداگانه توسط محمد مهاجری علیه این روزنامه‌نگار تشکیل شده بود. مهاجری در بهمن۱۴۰۲ در صفحه کاربری‌اش در ایکس نوشته بود: «با اطلاع دقیق می‌گویم همان عصر چهارشنبه که کودک دو ساله گوشواره قلبی [در مراسم سالگرد قاسم سلیمانی] در کرمان با کینه داعش تکه‌پاره شد، آقای ابراهیم رئیسی در پاستور مشغول دستور به عوامل‌اش برای پرونده‌سازی برای رد صلاحیت حسن روحانی در انتخابات‌ خبرگان بود». محمد مهاجری در توییت دیگری نیز نوشته بود: «[محمدباقر] قالیباف با همه اختلافاتش با رئیسی در یک چیز با او همسوست او هم دشمن انتخابات پرشور و انتخابات آزاد است».

سخنگوی  هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی همچین از بررسی پرونده اکبر کریمی، مدیر مسئول پایگاه خبری-تحلیلی سپیده نیوز، موضوع شکایت شرکت تعاونی و توسعه و عمران شهرستان اسلامشهر خبر داد و گفت که اعضای هیات «به اتفاق آرا، متهم را مجرم ندانستند».

اکبر کریمی خرداد۱۴۰۲، با انتشار یادداشتی در کانال خبری سپیده نیوز، از بروز تخلف در مجمع تعاونی توسعه و عمران اسلامشهر خبر داده و نوشته بود: «مجمع غیر قانونی تعاونی توسعه و عمران اسلامشهر تعطیل شد (جلساتی که عده‌ای با قرآن و ربع سکه با اعضای تعاونی داشتند). بدون اینکه تعاونی توسعه و عمران پاسخگو تخلف‌ها و حاشیه‌هایش باشد».

سخنگوی هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی در پایان گفت‌وگو با ایلنا اعلام کرد، رای دادگاه رسیدگی به پرونده اتهام‌های جواد مهاجر (محمد مهاجری) و اکبر کریمی که به ریاست قاضی «کریمی» در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد، متعاقبا صادر خواهد شد.