ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مرضیه محمودی و محمد پارسی برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مرضیه محمودی، روزنامه‌نگار اقتصادی و محمد پارسی، مدیر کانال خبری «چالش ۲۴»، برگزار شد. این پرونده‌ها به دلیل بازنشر گزارش بی‌بی‌سی جهانی درباره شیوه جان‌باختن «نیکا شاکرمی» و انتشار توییت‌هایی در این ارتباط علیه آنها گشوده شده بود.

محمد پارسی روز شنبه ۱۶تیر۱۴۰۳ (۶جولای۲۰۲۴)، با انتشار توییتی در صفحه کاربری‌اش از برگزاری دادگاه رسیدگی به پرونده‌اش خبر داد. این فعال رسانه‌ای اعلام کرد در این پرونده با اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» موضوع ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی محاکمه شده است.

روز چهارشنبه ۱۳تیر۱۴۰۳ (۳جولای۲۰۲۴) نیز مرضیه محمودی با انتشار توییتی نوشته بود: «امروز برای سومین بار به دلیل نشر یک خبر کوتاه درباره نیکا شاکرمی دادگاهی شدم.»

روز ۱۲ اردیبهشت (یک می) سال جاری و در پی واکنش‌ها به انتشار گزارش بی‌بی‌سی جهانی درباره شیوه جان‌باختن نیکا شاکرمی، دادستانی تهران علیه دست‌کم چهار روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای اعلام جرم کرد. مرضیه محمودی، عسل داداش‌لو، هادی کسایی‌زاده و محمد پارسی، روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای بودند که پس از بازنشر گزارش بی‌بی‌سی و انتشار توییت‌هایی درباره نیکا شاکرمی، توسط دادستانی تهران احضار و علیه آنها پرونده قضایی تشکیل شد.

پیش‌تر خبرگزاری بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی با عنوان «آخرین‌ نفس نیکا»، روایتی جدید از شیوه «قتل» نیکا شاکرمی، یکی از جان باختگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در سال ۱۴۰۱، منتشر کرده بود. این گزارش واکنش‌های فراوانی را در میان شهروندان و اهالی رسانه‌ در ایران در پی داشت.

بر پایه گزارش سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات» (DeFFi) در ماه می۲۰۲۴ (۱۲ اردیبهشت۱۴۰۳ – ۱۱ خرداد۱۴۰۳)، دو رویداد در این ماه بیشترین سهم را در فعال کردن مکانیزم‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی برای سرکوب روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی داشتند؛ انتشار روایتی جدید توسط بی‌بی‌سی جهانی از فرایند کشته‌شدن نیکا شاکرمی و مرگ ابراهیم رئیسی و همراهانش در سقوط پرابهام هلی‌کوپتر حامل آنها.

در ماه می۲۰۲۴، روزنامه‌نگاران، فعالان رسانه‌ای و رسانه‌ها -شامل ۱۰ زن، ۲۷ مرد و پنج رسانه- دست‌کم در ۴۲ مورد برخوردهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی را تجربه کردند، هفت روزنامه‌نگار بازداشت شدند و در ۱۳ پرونده دادگاه علیه روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها حکم صادر کرد.