توقیف فردای اقتصاد؛ آزادی نیکان خبازی همزمان با تداوم بازداشت علی تسنیمی

نیکان خبازی، مدیر فنی و مسئول استودیوی فردای اقتصاد که از روز ۵فوریه۲۰۲۴ (۱۶بهمن۱۴۰۲) و همزمان با توقیف این رسانه، در بازداشت پلیس امنیت اقتصادی تهران بود، روز دوشنبه ۴مارس (۱۴ اسفند)، از بازداشتگاه آگاهی شاپور تهران آزاد شد.

به گفته منابع دفاع از جریان آزاد اطلاعات، به‌رغم آزادی نیکان خبازی پس از تحمل نزدیک به یک ماه بازداشت، کماکان علی تسنیمی، گوینده رادیو فردای اقتصاد، در بازداشتگاه آگاهی شاپور تهران محبوس است. آقای تسنیمی، آخرین عضو از رسانه فردای اقتصاد است که پس از توقیف و بازداشت دسته‌جمعی اعضای تحریریه آن، کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

روز ۵فوریه۲۰۲۴ (۱۶بهمن۱۴۰۲)، در رویدادی بی‌سابقه، ماموران پلیس امنیت اقتصادی تهران با ورود به تحریریه فردای اقتصاد، اقدام به محبوس کردن تمامی اعضای تحریریه و کارکنان این رسانه در ساختمان کیان در میدان آرژانتین تهران کردند. ماموران همزمان با توقیف این رسانه، موبایل‌های تمامی روزنامه‌نگان حاضر در تحریریه را ضبط و مانع از خروج آنها از ساختمان شدند.

این اقدام نامتعارف ماموران پلیس امنیت اقتصادی در محبوس کردن روزنامه‌نگاران در دفتر تحریریه، تا ۱۴ ساعت پس از آغاز این رویداد ادامه یافت. پس از تجمع خانواده‌های روزنامه‌نگاران فردای اقتصاد مقابل ساختمان کیان و رسانه‌ای شدن این رویداد، به مرور شماری از روزنامه‌نگاران آزاد شدند.

از روزنامه‌نگاری که کماکان در تحریریه فردای اقتصاد محبوس بودند، علی میرزاخانی، سردبیر این رسانه، روز ۸فوریه (۱۹بهمن) آزاد شد و بهزاد بهمن‌نژاد، قائم‌مقام سردبیر فردای اقتصاد، علی تسنیمی، گوینده رادیو فردای اقتصاد، نیکان خبازی، مدیر استودیو و مهرداد عسگری، ویدئو ژورنالیست‌ این رسانه، روز ۹فوریه (۲۰بهمن) از تحریریه رسانه فردای اقتصاد به بازداشتگاه شاپور تهران منتقل شدند.

بهزاد بهمن‌نژاد و مهرداد عسگری پس از ۱۰ روز بازداشت موقت، روز پنج‌شنبه ۱۵فوریه (۲۶بهمن)، از بازداشتگاه آزاد شدند. فردای اقتصاد روز شنبه ۲۴فوریه (۵اسفند)، در حالی در بیستمین روز توقیف، بار دیگر فعالیت خود را از سر گرفت که کماکان نیکان خبازی و علی تسنیمی، در بازداشت بودند.