انتشار بیانیه روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی در اعتراض به تبعید سعید مدنی

سعید مدنی، جامعه‌شناس و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، روز ۲آوریل۱۴۰۲ (۱۴فروردین۱۴۰۲)، در اقدامی فراقانونی از زندان اوین به زندان دماوند تبعید شد. در پی این رویداد، شماری از روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین با انتشار بیانیه‌ای، این اقدام را «تلاش مذبوحانه حاکمان مدعی اقتدار» معرفی کردند که در پی ساختن «اقتدار پوشالی» هستند.

در بیانیه امضا شده توسط ویدا ربانی و روح‌الله نخعی و ۲۰ تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در اوین که نسخه‌ای از آن برای دفاع از جریان آزاد اطلاعات ارسال شده، نوشته است:

«حکومت اسلامی در تداوم سرکوب سیستماتیک منتقدان سیاسی خود، دکتر سعید مدنی را به زندان دماوند تبعید کرد، تا کماکان حاکمان مدعی اقتدار اثبات کنند حتی از وجود مبارزی خشونت‌پرهیز همچون سعید مدنی‌، آن‌هم در بند و زندان چقدر پریشان می‌شوند که چنین مذبوحانه‌ تلاش می‌کنند اقتداری پوشالی برای خود بسازند. 

گرچه در پس این فشارها و با وجود رنج مضاعف خانواده، اراده و توان سعید مدنی است که هرگز این آزارها، از محکومیت سنگین ۸ سال اخیر، بازداشت‌ها و انفرادی‌های طولانی و مکرر، بیش از ۷ سال زندان‌‌های سخت، سال‌ها تبعید، تا اخراج از دانشگاه و ممنوع‌القلمی نیز وی را لحظه‌ای از تحقیق و اندیشیدن و نوشتن باز نداشت تا کنش‌گری خیرخواهانه‌اش برای ایران را متوقف کند.

ما جمعی از هم‌بندیان و همسایه‌گان دکتر سعید مدنی در زندان اوین، ضمن محکوم کردن تبعید بی‌وجاهت وی و چنین تصمیم‌ها و اراده‌های نابخردانه‌ی سرکوبگران؛ یقین داریم در پس این روزهای تاریک و سیاه، پیروزی و آزادی ملت ایران فرا میرسد و آفتاب اندیشه‌ی نخبگان و دلسوزان این سرزمین و امثال مدنی‌ها بر این زادبوم خواهد تابید.»

سعید مدنی، روزنامه‌نگار سابق، جامعه‌شناس و پژوهشگر سرشناس ایرانی است. او به دلیل پژوهش پیرامون مسائل متنوع اجتماعی در ایران، بارها مورد پیگیرد قضایی و امنیتی قرار گرفته است. آقای مدنی در حال سپری کردن دوران هشت‌ساله محکومیت صادرشده علیه اوست.