ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

انتخابات ۱۴۰۳؛ شش رسانه دیگر تذکر گرفتند

بر اساس تصمیم کمیته رصد و پایش تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها که جلسه آن روز یکشنبه ۳تیر۱۴۰۳ (۲۳ژوئن۲۰۲۴) در اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، سه روزنامه و سه پایگاه خبری «تذکر» خواهند گرفت.

به گزارش روابط‌ عمومی معاونت امور رسانه‌ای و تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سه روزنامه و سه پایگاه خبری به اتهام آنچه این نهاد «تخطی از مفاد قانون مطبوعات، قانون انتخابات ریاست جمهوری و فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی» معرفی کرده است، تذکر خواهند گرفت.

کمیته رصد و پایش تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها، «انتشار محتوای مشتمل بر توهین و افترا، دامن زدن به شایعات و انتشار برخی مطالب خلاف واقع» و «انتشار نتایج نظرسازی و نظرسنجی‌های کاذب در خصوص انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری» را از جمله مصادیق اتهامات این شش رسانه معرفی کرده است. روابط‌ عمومی معاونت امور رسانه‌ای و تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خبر نام سه روزنامه و سه پایگاه خبری که تذکر خواهند گرفت را منتشر نکرده است.

به نظر می‌رسد، معنای حقوقی تذکر به رسانه‌ها و روزنامه‌ها، تهدید به تشکیل پرونده قضایی است. تهدید به تشکیل پرونده قضایی علیه سه روزنامه و سه پایگاه خبری که آشکارا اختلال در اطلاع‌رسانی آزاد و ممانعت از فعالیت حرفه‌ای این رسانه‌ها است، آخرین موارد از دور جدید برخوردهای قضایی و امنیتی با روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها است که پس از آغاز کارزار انتخابات ۱۴۰۳ شروع شده است.

کمیته رصد و پایش تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها روز ۲۷خرداد۱۴۰۳ (۱۶ژوئن۲۰۲۴) نیز تصمیم به «تذکر» به دو روزنامه سراسری و چهار پایگاه خبری گرفته بود.

روز ۱۷خرداد۱۴۰۳ (۶ژوئن۲۰۲۴) نیز هیات نظارت بر مطبوعات ایران با انتشار دستورالعملی انتخاباتی که برخی مفاد آن مصداق محدود کردن حق آزادی بیان و اختلال در اطلاع‌رسانی مستقل است، روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای ایرانی را به اجرای حکم غیر انسانی شلاق و رسانه‌ها را به تعطیلی و برخوردهای قضایی تهدید کرده بود.