ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

انتخابات ۱۴۰۳؛ دو روزنامه و چهار پایگاه خبری «تذکر» گرفتند

کمیته رصد و پایش تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها که جلسه آن صبح روز ۲۷خرداد۱۴۰۳ (۱۶ژوئن۲۰۲۴) در اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد، به دو روزنامه سراسری و چهار پایگاه خبری «تذکر» داد.

روابط‌ عمومی معاونت امور رسانه‌ای و تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون نام بردن از این رسانه‌ها دلیل تذکر به دو روزنامه سراسری و چهار پایگاه خبری را «تخطی از مفاد قانون مطبوعات و قوانین انتخابات کشور» اعلام کرد. به نظر می‌رسد، معنای حقوقی تذکر به رسانه‌ها و روزنامه‌ها، تهدید به تشکیل پرونده قضایی است.

تهدید به تشکیل پرونده قضایی علیه دو روزنامه سراسری و چهار پایگاه خبری که آشکارا اختلال در اطلاع‌رسانی آزاد و ممانعت از فعالیت حرفه‌ای این رسانه‌ها است، آخرین موارد از دور جدید برخوردهای قضایی و امنیتی با روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها است که پس از آغاز کارزار انتخابات ۱۴۰۳ شروع شده است.

در روزهای گذشته دادستانی تهران علیه غلام‌حسین کرباسچی، مدیر مسئول روزنامه هم‌میهن و رسانه‌های حاشیه نیوز و بامدادنو اعلام جرم کرد، هادی کسایی‌زاده، مدیر مسئول ماهنامه میدان آزادی «تذکر» گرفت، یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار و صبا آذرپیک، فعال رسانه‌ای، برای اجرای حکم زندان بازداشت شدند، علی‌اکبر رائفی‌پور، فعال رسانه‌ای و سیاسی به دادستانی تهران احضار شد و وحید اشتری، فعال رسانه‌ای حامی جمهوری اسلامی و صدرا محقق، روزنامه‌نگار، از ارسال پرونده محکومیت‌ خود به شعبه اجرای احکام خبر دادند.

روز ۱۷خرداد۱۴۰۳ (۶ژوئن۲۰۲۴) نیز هیات نظارت بر مطبوعات ایران با انتشار دستورالعملی انتخاباتی که برخی مفاد آن مصداق محدود کردن حق آزادی بیان و اختلال در اطلاع‌رسانی مستقل است، روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای ایرانی را به اجرای حکم غیر انسانی شلاق و رسانه‌ها را به تعطیلی و برخوردهای قضایی تهدید کرده بود.