ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

انتخابات ۱۴۰۳؛ اسفندیار عبداللهی به دادگاه احضار شد

اسفندیار عبداللهی، فعال سیاسی و دبیر میز سیاست پایگاه خبری-تحلیلی دیدارنیوز، برای رسیدگی به اتهام «نشر اکاذیب در فضای مجازی» به دادگاه احضار شد.

اسفندیار عبداللهی با انتشار این خبر در صفحه اینستاگرامش دلیل ارسال پرونده قضایی تشکیل‌شده علیه او به دادگاه را «بیان حقایق» عنوان کرد. بر پایه ابلاغیه ارسال‌شده برای اسفندیار عبداللهی، او باید روز ۱۲تیر۱۴۰۳ (۲جولای۲۰۲۴) در جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام «نشر اکاذیب در فضای مجازی» حضور پیدا کند.

آقای عبداللهی در استوری اینستاگرامی‌اش توضیحی درباره مصادیق اتهامات و دلایل تشکیل پرونده قضایی علیه او نداده است. با این حال ارسال پرونده او به دادگاه همزمان با دور جدید برخوردهای قضایی و امنیتی با روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای انجام شده؛ برخوردهایی که پس از آغاز کارزار انتخابات ریاست جمهوری در ایران شروع شده است.

در روزهای گذشته دادستانی تهران علیه غلام‌حسین کرباسچی، مدیر مسئول روزنامه هم‌میهن، محمد پارسی، مدیر کانال خبری چالش ۲۴ و رسانه‌های حاشیه نیوز و بامدادنو اعلام جرم کرد، پنج روزنامه‌ و هفت وب‌سایت خبری از سوی کمیته رصد و پایش تخلفات انتخاباتی رسانه‌ها «تذکر» گرفتند، یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار و صبا آذرپیک و وحید اشتری، فعالان رسانه‌ای، برای اجرای حکم زندان بازداشت شدند، علی‌اکبر رائفی‌پور، فعال رسانه‌ای و سیاسی به دادستانی تهران احضار شد، ماموران امنیتی هادی کسایی‌زاده، مدیر مسئول ماهنامه میدان آزادی را بازداشت کردند و صدرا محقق، روزنامه‌نگار، از ارسال پرونده محکومیت‌ خود به شعبه اجرای احکام خبر داد.