ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

استودیوی رسانه تصویری فردای اقتصاد پلمب شد

نیروهای پلیس امنیت اقتصادی تهران روز ۷تیر۱۴۰۳ (۲۷ژوئن۲۰۲۴)، با مراجعه به دفتر فردای اقتصاد، استودیوی این رسانه تصویری را پلمب کردند.

به گفته یک منبع مطلع به دفاع از جریان آزاد اطلاعات (DeFFI)، نیروهای پلیس امنیت اقتصادی روز پنج‌شنبه بدون ارائه توضیحی شفاف، اقدام به پلمب استودیوی رسانه فردای اقتصاد کردند.

ماموران در جریان پلمب این استودیو حکمی مبهم را به مسئولان رسانه فردای اقتصاد و مدیران گروه مالی کیان نشان دادند که در آن علت این برخورد قضایی استفاده از تجهیزاتی در این استودیو معرفی شد که از مبادی رسمی وارد کشور نشده است.

منبعی که با دفای گفت‌وگو کرده است، گفت، ماموران پلیس امنیت اقتصادی در پاسخ به سوالی پیرامون ارتباط پلمب استودیو فردای اقتصاد با پرونده توقیف این رسانه در بهمن‌ماه سال گذشته، این ارتباط را انکار کردند و توضیح بیشتری ارائه ندادند.

روز پنج‌شنبه استودیوی این رسانه‌ی تصویری در شرایطی به اتهام استفاده از تجهیزات «قاچاق» پلمب شد که این استودیو و تجهیزات آن بهمن‌ماه سال گذشته، همزمان با توقیف فردای اقتصاد به‌مدت ۲۰ روز پلمب شد، همه ابزارهای فنی آن مورد بازرسی قرار گرفت و بخشی از تجهیزات آن ضبط شد. پلمب دوباره استودیوی فردای اقتصاد، چهار ماه پس از رویداد اول، آن‌هم به اتهام عدم پرداخت مالیات تجهیزات مورد استفاده، تردیدها را درباره‌ تکرار برخوردهای فراقانونی با این رسانه افزایش داده است.

روز ۱۶بهمن۱۴۰۲ (۵فوریه۲۰۲۴) در رویدادی بی‌سابقه، ماموران پلیس امنیت اقتصادی تهران با ورود به تحریریه فردای اقتصاد، اقدام به محبوس کردن تمامی اعضای تحریریه این رسانه در ساختمان کیان در میدان آرژانتین تهران کردند. پس از تجمع خانواده‌های روزنامه‌نگاران فردای اقتصاد مقابل ساختمان کیان و رسانه‌ای شدن این رویداد، به مرور شماری از بازداشت‌شدگان آزاد شدند.

از روزنامه‌نگارانی که کماکان در تحریریه فردای اقتصاد محبوس بودند، علی میرزاخانی، سردبیر این رسانه، روز ۸فوریه (۱۹بهمن) آزاد شد و بهزاد بهمن‌نژاد، قائم‌مقام سردبیر فردای اقتصاد، علی تسنیمی، گوینده رادیو فردای اقتصاد، نیکان خبازی، مدیر استودیو و مهرداد عسگری، ویدئو ژورنالیست‌ این رسانه، روز ۹فوریه (۲۰بهمن) از تحریریه رسانه فردای اقتصاد به بازداشتگاه آگاهی شاپور تهران منتقل شدند.

بهزاد بهمن‌نژاد و مهرداد عسگری پس از ۱۰ روز بازداشت موقت، روز پنج‌شنبه ۱۵فوریه (۲۶بهمن)، از بازداشتگاه آزاد شدند. فردای اقتصاد روز شنبه ۲۴فوریه (۵اسفند)، در بیستمین روز توقیف، فعالیت خود را از سر گرفت و نیکان خبازی روز دوشنبه ۴مارس (۱۴ اسفند) پس از نزدیک به یک ماه بازداشت آزاد شد. با این وجود، علی تسنیمی به‌عنوان آخرین عضو بازداشتی فردای اقتصاد، بیش از دو ماه را در بازداشت سپری کرد.