گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ آوریل ۲۰۲۴

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

گزارش ماهانه موارد نقض حقوق روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها؛ مارس۲۰۲۴

ماه مارس۲۰۲۴، با تداوم حبس دست‌کم ۱۰ روزنامه‌نگار و...

چرا علی تسنیمی، گوینده رادیو فردای اقتصاد، کماکان در بازداشت است؟

علی تسنیمی، گوینده رادیو فردای اقتصاد، در چهل‌‌ودومین روز...

شکنجه روانی یک روزنامه‌نگار در زندان اردبیل؛ موهای سر ابراهیم رشیدی را تراشیدند

ماموران زندان مرکزی اردبیل، روز ۱۵ژانویه۲۰۲۳ (۲۵دی۱۴۰۲)، پس از انتقال «ابراهیم رشیدی» از بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل به این زندان، موهای سر این روزنامه‌نگار را تراشیدند.

به گفته یک منبع مطلع به دی‌اف‌آی، ابراهیم رشیدی روز ۳۰دسامبر۲۰۲۳ (۹دی۱۴۰۲)، در خانه پدری‌اش در روستای «میرکندیِ» شهرستان مشگین‌شهر بازداشت شد. ماموران اداره اطلاعات، این روزنامه‌نگار را بدون ارائه حکم قضایی بازداشت کردند و پس از انتقال به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر، او را به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل کردند.

روز ۱۵ژانویه۲۰۲۳، ابراهیم رشیدی پس از تحمل ۱۰ روز حبس در بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل، به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. ماموران زندان اردبیل در بدو ورود این روزنامه‌نگار به این زندان، در اقدامی توهین‌آمیز، موهای سر ابراهیم رشیدی را تراشیدند.

این اقدام که به نظر می‌رسد برای تشدید فشار روانی بر ابراهیم رشیدی انجام شده است، حتی در قوانین مصوب جمهوری اسلامی ایران نیز غیر قانونی است. مطابق ماده ۱۳۴ آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها، «تراشیدن و کوتاه کردن بیش از حد متعارف موی سر و صورت زندانی بدون رضایت وی ممنوع است.»

شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب مشگین‌شهر، ابراهیم رشیدی را در این پرونده به «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب» متهم کرده است. این روزنامه‌نگار و پژوهشگر آذربایجانی، در دو دهه‌ گذشته به دلیل فعالیت‌های مدنی، انتشار گزارش‌های انتقادی و نشر پژوهش‌های مستقل، بارها بازداشت، شکنجه و حبس در زندان‌های اهر، مشگین‌شهر، اردبیل، تبریز، ارومیه و اوین را تحمل کرده است.