گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ آوریل ۲۰۲۴

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

گزارش ماهانه موارد نقض حقوق روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها؛ مارس۲۰۲۴

ماه مارس۲۰۲۴، با تداوم حبس دست‌کم ۱۰ روزنامه‌نگار و...

چرا علی تسنیمی، گوینده رادیو فردای اقتصاد، کماکان در بازداشت است؟

علی تسنیمی، گوینده رادیو فردای اقتصاد، در چهل‌‌ودومین روز...

دینا قالیباف، روزنامه‌نگار، از زندان اوین آزاد شد

دینا قالیباف، روزنامه‌نگار -که روز ۲۸فرودین۱۴۰۳ (۱۶ آوریل۲۰۲۴) بازداشت شده بود- ظهر روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت (۳۰آوریل)، با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

وب‌سایت ایران‌وایر پیش‌تر به نقل از منابع آگاه نوشته بود، دینا قالیباف روز سه‌شنبه هنگام بازداشت مورد ضرب‌وجرح ماموران قرار گرفت، پس از بازداشت به بازداشتگاه آگاهی شاپور تهران منتقل شد و نهایتا روز شنبه اول اردبیهشت۱۴۰۳ (۲۰آپریل۲۰۲۴) پس از پایان مراحل بازجویی به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

دینا قالیباف در این پرونده دست‌کم به «نشر اکاذیب با هدف تشویش اذهان عمومی» موضوع ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی و «تمرد از فرمان پلیس» موضوع ماده ۶۰۷ از این قانون متهم شده است.

دینا قالیباف یک روز پیش از بازداشت در خانه‌اش، با انتشار رشته توییتی از بازداشت موقت در یکی از ایستگاه‌های متروی تهران و از ضرب‌وجرح و تعرض جنسی‌ به خود توسط ماموران گشت ارشاد خبر داده بود.

دینا قالیباف، روزنامه‌نگار ساکن تهران و دانشجوی مقطع کارشناسی رشته علوم‌ سیاسی در دانشگاه بهشتی است. او مرداد۱۴۰۲ (آگوست۲۰۲۳) نیز به دلیل فعالیت‌های دانشجویی، توسط کمیته تجدیدنظر دانشگاه بهشتی به دو ترم منع از تحصیل محکوم شده بود.