ژوئن ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران در ماه...

می ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

گزارش ماه می سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات»...

آوریل ۲۰۲۴؛ گزارش ماهانه سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، گزارش ماهانه سازمان...

گزارش فصلی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران؛ سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

این گزارش تحلیلی-آماری، گزارش سه ماهه اول سازمان دفاع...

ابراهیم رشیدی به دادگاه کیفری دو مشگین‌شهر احضار شد

ابراهیم رشیدی (ساوالان)، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ساکن شهرستان مشگین‌شهر، برای جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام انتسابی به شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو این شهر احضار شد.

بر پایه ابلاغیه منتشرشده در صفحه اینستاگرام ابراهیم رشیدی، این روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی سابق، متهم به «نشر اکاذیب به‌وسیله سامانه‌های رایانه‌ای به قصد تشویش اذهان عمومی» موضوع ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی شده است. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام ابراهیم رشیدی روز ۱۰تیر۱۴۰۳ (۳۰ژوئن۲۰۲۴) برگزار خواهد شد.

پرونده ابراهیم رشیدی در شرایطی به شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو مشگین‌شهر ارسال شده است که بر پایه ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری رسیدگی به پرونده‌های سیاسی و مطبوعاتی در صلاحیت دادگاه کیفری یک است؛ دادگاه‌هایی که مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی و ماده ۳۴ قانون اصلاح قانون مطبوعات مصوب ۱۳۷۹، باید علنی و با حضور هیات منصفه برگزار شود.

ابراهیم رشیدی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ساکن مشگین‌شهر است. او روز ۳۰دسامبر۲۰۲۳ (۹دی۱۴۰۲)، در خانه پدری‌اش در روستای «میرکندیِ» شهرستان مشگین‌شهر بازداشت شد. ماموران اداره اطلاعات، این روزنامه‌نگار را بدون ارائه حکم قضایی بازداشت کردند و پس از انتقال به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر، او را به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل کردند.

آقای رشیدی پس از تحمل بیش از دو هفته حبس در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل، به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. طی مدت بازداشت این روزنامه‌نگار در بازداشتگاه، او از داشتن وکیل و امکان ملاقات با خانواده محروم بود.

روز ۱۵ژانویه۲۰۲۴ (۲۵دی۱۴۰۲)، ماموران زندان اردبیل در بدو ورود این روزنامه‌نگار به این زندان، در اقدامی که از مصادیق شکنجه روانی است، موهای سر ابراهیم رشیدی را تراشیدند.

ابراهیم رشیدی، روز ۲۷ژانویه۲۰۲۴ (۷بهمن۱۴۰۲)، از زندان اردبیل به زندان مشگین‌شهر منتقل و نهایتا روز ۲۲فوریه۲۰۲۴ (۳اسفند۱۴۰۲)، پس از تحمل ۵۴ روز بازداشت موقت، از زندان مشگین‌شهر آزاد شد.